1 Decembrie, Ziua Națională a României -proiect educativ

activități dedicate Zilei Naționale a României

Argument

Ziua Națională a României, aniversată în data de 1 Decembrie, este un moment de readucere în memoria colectivă a luptei de veacuri a românilor pentru unitatea și integritatea națională. Poporul român a valorificat conjunctura internaţională creată în urma Primului Război Mondial şi a ştiut să se afirme în contextul mişcării de eliberare a popoarelor. 1 Decembrie este Ziua Naţională a României, dar și a noastră, a tuturor românilor. Ființa noastră este încărcată de sacrificiul depus de strămoșii noștri pentru a-și apăra țara. Noi suntem datori țării în care ne-am născut și se cuvine să învățăm să o prețuim la adevărata ei valoare.

ECHIPA DE PROIECT:

• Prof. Elena Vieru – coordonator
  • Prof. Elena Ivan
  • Prof. Mihăilă Ioana Teodora
  • Prof. Lazăr Nicolae

COORDONATORI DE ACTIVITĂȚI

• Profesorii de înv. preșcolar, primar, gimnazial și diriginții care participă la activitățile
    proiectului

SCOPUL:

• consolidarea și manifestarea sentimentului patriotic, prin îmbogăţirea cunoştinţelor istorice

OBIECTIVE :

• să cunoască importanţa istorică a zilei de 1 DECEMBRIE;
  • să caute pe internet informații care oglindesc acest important eveniment;
  • să recite poezii dedicate ZILEI de 1 DECEMBRIE;
  • să manifeste imaginație creatoare privind evenimentul aniversat, în desene, pictură,
    postere.

GRUP ȚINTĂ:

• elevii Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Hărman
  • părinți

LOCUL DE DESFĂȘURARE:

• Biserica „Adormirea Maicii Domnului” Hărman
  • Școala Gimnazială „Mihai Eminescu” Hărman

PERIOADA DE DESFĂȘURARE:

• 1 DECEMBRIE 2022
descarca proiect .pdf

În cadrul Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Hărman, a devenit o tradiție sărbătorirea Zilei Naționale a României. Cu mic cu mare, de la învățământul preșcolar, la cel primar și gimnazial, cu toții ne-am mobilizat să sădim în sufletul copiilor dragostea și respectul față de țară, considerația care se cuvine celor care au murit pentru ca noi să avem un pământ al nostru, numit ROMÂNIA, și o limbă română care să ne contureze identitatea.
O parte din materialele obținute în urma desfășurării activităților au fost cuprinse în filmulețul dedicat zilei de azi. O altă parte, cu precădere cele realizate de elevii de la gimnaziu, s-a concretizat într-o expoziție pe holul școlii. Tot elevii de la gimnaziu au reprezentat Scoala Gimnazială „Mihai Eminescu” Hărman la momentul omagierii Eroilor Unirii, desfășurat la biserica „Adormirea Maicii Domnului” din localitate.
Să-i mulțumim lui Dumnezeu pentru că ne-a ajutat să ne facem datoria de români, rugându-ne să ne binecuvânteze spre a ne vedea sănătoși la anul!