Cu petardele nu te joci!
comunicat IPJ Brașov
Ca la fiecare sfârşit de an, SĂRBĂTORILE DE IARNĂ reprezintă o oportunitate de a face bani şi de distracţie, atât pentru firme, dar şi pentru populaţie. Cum? - Prin vânzarea de pocnitori, petarde, şi toată gama de obiecte artizanale şi de distracţie pe baza de amestecuri pirotehnice. Este bine de ştiut însă că legislaţia s-a schimbat, iar mare parte din ceea ce era permis în anii trecuţi, începând cu 1 decembrie 2006 poate reprezenta fie o infracţiune, fie o contravenţie. Noile prevederi legislative sunt dure şi sancţionează aspru pe toţi cei care nu le respectă, cu închisoare sau cu o amendă.
![Petarde](https://www.scoala-harman.ro/wp-content/uploads/2022/12/Petarde-300x150.webp 300w, https://www.scoala-harman.ro/wp-content/uploads/2022/12/Petarde-768x384.webp 768w, https://www.scoala-harman.ro/wp-content/uploads/2022/12/Petarde-600x300.webp 600w, https://www.scoala-harman.ro/wp-content/uploads/2022/12/Petarde.webp 1024w)