Ecouri la proiectul „Dunărea și prietenul său, râul OLT – apa de lângă noi”

Dunărea și prietenul său, râul OLT - apa de lângă noi

ecouri naționale și internaționale

Ecouri la proiectul "Rețeaua dunăreană: Dunărea și prietenii săi, râul Olt - apa de lângă noi".

Este un proiect interdisciplinar pe tema importanţei apei şi a mediului înconjurător, iniţiat de Clubul Soroptimist Internaţional Braşov.

Proiectul a fost realizat si cu participarea elevilor Colegiului Johannes Honterus și în colaborare cu Regia Publică Locală a Pădurilor Kronstadt, Librăria Libris și Biblioteca Județeană George Barițiu Brașov.

Ecouri media

"În 1 iunie, de Ziua Internațională a Copilului, ceremonia de încheiere a proiectului a avut loc la Școala Gimnazială Hărman, când au fost premiați copiii și profesorii implicați în acțiunile proiectului. Printre aceste activități s-au numărat: analiza chimică a apei potabile, în colaborare cu Centrul Educațional Schubz Râșnov, excursie de documentare în localitatea Podul Oltului, vizită la ferma piscicolă, unde copiii au învățat tehnica de prepare a peștelui, și o plantare de copaci care s-a făcut în curtea școlii de această dată, puieții de arbuști fiind oferiți de Clubul Soroptimist Internațional Brașov."

Radio Brasov FM

În prima parte a proiectului, activităţi similare de conştientizare a importanţei apei şi mediului înconjurător au avut loc la Şcoala Gimnazială din comuna Hărman.

ECO POLITIC news

„Este un proiect de succes, multidisciplinar, cu activități extracurriculare care au ajutat foarte multelevii să se implice împreună cu profesorii coordonatori. Ideea a plecat de la organizația Soroptimist Internaținal Danube din Ulm –   Germania, a cărui membru fondator este și ClubulSoroptimist Internațional din Brașov, alături de alte cluburi din țările riverane Dunării. Acest proiect, realizat cu sprijinul Inspectoratului Școlar Județean Brașov, a fost foarte bine primit de elevii și profesorii din cele două unități școlare. Avem în perspectivă și alte proiecte interesante, unele naționale, altele internaționale, iar unele  doar  locale, pentru  comunitatea  din   Brașov”,  a  precizat   coordonatorul proiectului din partea Clubului Soroptimist Internațional Brașov, Rodica Măciucă.

În 1 iunie, de Ziua Internațională a Copilului, ceremonia de încheiere a proiectului a avut loc la Școala Gimnazială Hărman, când au fost premiați copiii și profesorii implicați în acțiunile proiectului.

  • analiza chimică a apei potabile, în colaborare cu Centrul Educațional Schubz Râșnov,
  • excursie de documentare în localitatea Podul Oltului,
  • vizită la ferma piscicolă, unde copiii au învățat tehnica de prepare a peștelui,
  • plantare de copaci care s-a făcut în curtea școlii de această dată, puieții de arbuști fiind oferiți de Clubul Soroptimist Internațional Brașov

News BV.ro

„Rețeaua dunăreană: Dunărea și prietenii săi, Oltul – apa de lângă noi” – proiect realizat de liceenii Colegiului Național Johannes Honterus Brașov și de elevii Școlii Gimnaziale Hărman, la inițiativa Clubului Soroptimist Internațional Brașov

Transilvania 365

Elevi din Colegiul National Johannes Honterus Brasov si Scoala Gimnaziala Harman au fost implicati intr-un proiect interdisciplinar comun, cu tema "Reteaua dunareana: Dunarea si prietenii sai, raul Olt - apa de langa noi".

ziare.com

"În 1 iunie, de Ziua Internațională a Copilului, ceremonia de încheiere a proiectului a avut loc la Școala Gimnazială Hărman, când au fost premiați copiii și profesorii implicați în acțiunile proiectului. Printre aceste activități s-au numărat: analiza chimică a apei potabile, în colaborare cu Centrul Educațional Schubz Râșnov, excursie de documentare în localitatea Podul Oltului, vizită la ferma piscicolă, unde copiii au învățat tehnica de prepare a peștelui, și o plantare de copaci care s-a făcut în curtea școlii de această dată, puieții de arbuști fiind oferiți de Clubul Soroptimist Internațional Brașov."

Radio Brasov FM