Şcoala Gimnazială Hărman din toamnă va purta numele Mihai Eminescu

Şcoala Gimnazială Hărman din toamnă va purta numele Mihai Eminescu

Din anul şcolar 2021-2022, Şcoala Gimnazială Hărman va purta numele lui Mihai Eminescu.

Este prima unitate şcolară preuniversitară care poartă numele poetului naţional Mihai Eminescu din judeţul Braşov.

SGH -Mihai Eminescu

„Eminescu a fost profund ataşat afectiv de judeţul Braşov, a venit de mai multe ori în Braşov, a avut legături cu mari personalităţi ale culturii braşovene şi, în ciuda acestei realităţi, nicio instituţie nu-i purta numele. Pe de-o parte. Pe de altă parte, la noi la şcoală, au fost demarate, de-a lungul timpului, mai multe activităţi dedicate lui Mihai Eminescu, concursuri de poezie, proiecte, chiar şi o revistă a şcolii am scos, la un moment dat, având doar această tematică, atunci când s-a împlinit un număr rotund de ani de la naşterea poetului”

prof. Elena Vieru, Şcoala Gimnazială, Hărman.

Propunerea a fost aprobată in sedința de consiliu local.

„A fost înaintată primăriei, apoi a fost trimisă către Inspectoratul Şcolar, iar Inspectoratul a trimis înapoi către Primărie acordul privind structura şcolară locală. Consiliul Local a emis hotărârea cu privire la structura şcolară, care include denumirea de Şcoala Gimnazială «Mihai Eminescu». Acest lucru se va întâmpla începând cu data de 1 septembrie”

prof. Ioan Aciu, director, Şcoala Gimnazială, Hărman.