Vânătorii de cutremure

concurs Vanatorii de Cutremure

proiect SI-STEM
Premiul 2 la concursul "Vanatorii de Cutremure" parte din proiectul SI-STEM la nivel național
  • Coordonator proiecte si programe Vieru Elena
  • Concurent: Iuriciuc Sebastian

Concursul face parte din activitățile organizate cu ocazia evenimentului Noaptea Cercetătorilor sub egida Comunității „Educație pentru Știință”.

ce este Educația STEM ?

Educația STEM (Science, Technology, Engineering and Mathematics), un concept relativ nou în România, ajută copiii să înțeleagă conceptele abstracte prin experimentare și joacă.

Stimate doamne profesoare,
Stimați domni profesori,

Avem plăcerea să vă invităm la activitățile organizate cu ocazia evenimentului Noaptea Cercetătorilor sub egida Comunității „Educație pentru Știință”. Cu această ocazie vă anunțăm și lansarea unui nou mod de comunicare cu publicul larg, o aplicație / instrument ce oferă informații, într-un mod unitar, despre activitățile educaționale în care Comunitatea este implicată.

În acest moment, aplicația conține oferta de activități online pentru trei evenimente care au loc în luna noiembrie

  • Școala Altfel la Măgurele 16 - 27.11, lecții online pentru elevi
  • Cu mic, cu mare … prin Univers, 19 - 21.11, târg de oferte educaționale pentru elevi și studenți
  • Noaptea Cercetătorilor 27.11, eveniment de promovarea științei pentru publicul larg

Lista activităților înregistrate pe perioada menționată este deja una bogată și în continuă actualizare dintre care, webinarii și ateliere 40, concursuri pentru tineri 17, experimente demonstrative 14, tururi virtuale 8, emisiuni 10, video-portrete de cercetător 10 etc. Activitățile sunt marcate după nivelul grupului: elevi, primar, gimnazial, liceal, profesori, studenți, general.

Sperăm odată cu această aplicație, pe care o dezvoltăm continuu, să vă oferim un acces mai facil către activitățile educaționale pe care vi le propunem și în special cele care aduc în prim plan idei și rezultate din știință și cercetare. Aplicația este accesibilă pe pagina noastră
https://educatiepentrustiinta.ro/ro/,
dar și pe siturile instituțiilor partenere, în perioada în care realizează activități, vedeți lista de mai jos.

Pentru mai multe informații despre evenimentele amintite vă invităm să ne urmăriți pe paginile de facebook.
Facebook: Comunitatea „Educație pentru Știință”
Facebook: Noaptea Cercetătorilor

 

Cu considerație,
Bogdan Popovici

Revenim cu povestea in detaliu...