Ziua Internațională a Iei sărbătorită de elevii Școlii Gimnaziale Hărman

Ziua Internațională a Iei sărbătorită de elevii Școlii Ginaziale Hărman

În data de 15 iunie 2021, Școala Gimnazială Hărman a finalizat activitățile din proiectul

ROMÂN-IE, ROMÂN-IE, /
TE CINSTIM CU BUCURIE!,

prilej cu care a fost comemorat și poetul Mihai Eminescu, de la a cărui plecare spre luceferi s-au împlinit 132 de ani.

Pe lângă acest moment, desfășurat la Muzeul satului din comuna Hărman, în același loc, în cadrul unei șezători tradiționale, copiii din clasele 0-VII ale școlii, coordonați de voluntare ale Clubului Soroptimist Internațional Brașov, au învățat să coasă câteva elemente dintr-un tip de cămașă țărănească, denumit „cămașa ciumei”. S-au bucurat de audiția unor cântece populare tradiționale, de „poveștile” despre Sânziene și de legenda cămășii ciumei, expusă în toată splendoarea ei în capul mesei, invitați de seamă care ne-au onorat cu prezența: doamna inspector școlar Gina Crețoi, domnul director al Centrului Județean de Excelență, Luciu Alexandrescu, domnul primar Onorel Velican, gazdă fiindu-ne Ioan Aciu, directorul școlii, și Adrian Micu, președintele Asociației Vatra Hărmanului. A fost o zi de sărbătoare în care frumusețea iei și rolul ei apotropaic, ce ne-a protejat de-a lungul veacurilor, au fost puse din nou în lumină. În cadrul aceluiași proiect, elevii claselor a III-a și pregătitoare, sub îndrumarea doamnelor învățătoare Camelia Piștea și Carmen Aciu, au realizat minunate desene cu diferite modele de ii, care urmează a fi expuse pe holul școlii.
Le mulțumim tuturor, în special copiilor, care au dovedit răbdare și interes pentru tematica întâlnirii.