„Călătoria mea spre mare” -Lansare

"Călătoria mea spre mare" -Lansare

proiect de informare, conștientizare și colectare

Despre peoiect

Poluarea cu plastic a râurilor, a mărilor și a oceanelor este provocată în special de comunităţile riverane acestor ape. Atât la nivel local cât și la nivel naţional doar o mică parte din locuitori conștientizează că au o contribuţie la acest dezastru local și global.
Proiectul nostru propune activităţi care să crească nivelul de informare, conștientizare și colectare.

proiect de informare, conștientizare și colectare.

La nivel Național

La nivel naţional va fi desfășurată o campanie de informare și conștientizare sub forma unui experiment inovator și creativ. Campania va avea ca "erou" o sticlă de plastic pentru care va fi construit un profil și o poveste aventuroasă în cheie parodică. Ea va fi lansată în râul Olt în zona jud. Brașov si monitorizată în timp real pe durata proiectului. Pe drum va avea parte de tot felul de “aventuri” dezvoltate de o echipă de profesioniști pentru publicul larg.
În paralel, proiectul va desfășura activităţi educative, de informare și de activare civică în patru comunităţi locale de pe Olt (jud. Brașov): comuna Hărman, comuna Feldioara, comuna Hoghiz și comuna Viștea.
Activităţile educative cu elevii din cele 4 comunităţi presupun:
- câte un atelier interactiv “Omul și Apa” pe malul râului Olt pentru 15-20 de elevi clasele V-VIII; atelierul este susţinut de un trainer de la Centrul Schubz și durează 60 de minute;
- câte un atelier de bandă desenată online sau la clasa (în funcţie de constrângerile legale) pentru 20-30 de elevi din clasele I-IV cu durata de 90-120 de minute în care copiii vor învăţa să creeze o poveste cu mesaje educaţionale în bandă desenată inspirate de proiect; atelierul este susţinut de Mihai Grăjdeanu, artist colaborator al Comisiei Naţionale a României pentru UNESCO;
- o scrisoare comună a elevilor din școala parteneră către comunităţile din amonte (maxim o pagină A4 în format Word); echipa de elevi care va redacta scrisoarea va fi formată din elevi participanţi la atelierul “Omul și Apa”.

Program propus:

 • Hărman – 18 octombrie 2021, atelierul interactiv “Omul și Apa”
 • Hărman – 21 octombrie 2021, atelierul de bandă desenată
 • Hărman – 22 octombrie 2021, termen pentru finalizarea scrisorii
 • Feldioara – 20 ocotmbrie 2021, atelierul interactiv “Omul și Apa”
 • Feldioara – 22 octombrie 2021, atelierul de bandă desenată
 • Feldioara – 27 octombrie 2021, termen pentru finalizarea scrisorii
  2/2
 • Hoghiz – 22 octombrie 2021, atelierul interactiv “Omul și Apa”
 • Hoghiz – 29 octombrie 2021, termen pentru finalizarea scrisorii
 • Hoghiz – 4 noiembrie 2021, atelierul de bandă desenată
 • Viștea – 25 octombrie 2021, atelierul interactiv “Omul și Apa”
 • Viștea – 1 noiembrie 2021, termen pentru finalizarea scrisorii
 • Viștea – 5 noiembrie 2021, atelierul de bandă desenată

Pentru detalii suplimentare:
Mihai Dragomir (coordonator proiect), 0727 642 858, mihai@mioritics.ro

imagini:

mai multe poze