Mihai Eminescu – simbol al culturii românești Ediția a III-a -proiect educațional

"La 173 de ani de la nașterea sa, Mihai Eminescu se bucură printre români de o celebritate uneori ciudată. Cu precizarea că aproape nu există român care să nu-i cunoască numele, Eminescu este adorat, celebrat, admirat, invidiat și hulit deopotrivă. Și, desigur, necitit. De la cei care țin să-l canonizeze, la cei care-i cântă și recită poeziile, de la cei care se întrec în a-i aduce laude folosind epitete care mai de care mai complicate și obscure, la cei care îl înjură că au picat BAC-ul din cauza lui, de la cercetătorii care se străduie să aducă la lumină alte și alte interpretări ale operei sale, la ”scriitorașii” care consideră că nu au loc în istoria literaturii române din cauza lui și că opera sa este anacronică, românii își aduc aminte de Eminescu măcar la 15 ianuarie și la 15 iunie, în fiecare an. El continuă să încarneze un simbol național și să stea acolo sus, pe piedestalul pe care a fost ridicat după moartea sa."

 

Mihai Eminescu – simbol al culturii românești

Saptamana Mihai Eminescu
citește mai mult

Organizatori:

  • Inspectoratul școlar Județean Brașov -Inspector General, Tripșa Ovidiu
  • Școala Gimnazială "Mihai Eminescu" Hărman -Director, Prof. Aciu Ioan
  • Centrul Județean de Excelență Brașov -Prof. Stoian Sorina
  • Clubul Soroptimist Internațional Brașov -Președinte Dr. Drăgușin Dana

Parteneri:

  • Primăria Comunei Hărman, județul Brașov
    Biblioteca Școlii Gimnaziale „Mihai Eminescu” Hărman, Județul Brașov
  • Școala Gimnazială „Gheorghe Coman” Brăești
  • Direcția de Asistență Socială Brașov
  • Galeria Kron-Art