RESURSE EDUCATIONALE

Resurse Educaționale

Link-uri către soluții complete, platforme și resurse educaționale online

Primar

Clasa a I

Clasa a II-a

Clasa a III-a

Clasa a IV-a

Gimnazial

Clasa a 5-a

Clasa a 6-a

Clasa a 7-a

Clasa a 8-a

Mai multe resurse

• AEL -Sistem de instruire asistată de calculator:
  • Ale's love for teaching -"Pentru că meseria pe care mi-am ales-o este pasiunea mea, am decis să creez acest blog din dorința de a inspira nu doar elevii din clasa mea, ci și colegii de la catedră și părinții interesați de dezvoltarea frumoasă a copiilor. "
  • ASQ (another smart question) -Platformă educațională gratuită pentru elevi, profesori și părinți
  • Clasa Mea -Idei, materiale didactice, activități, experiențe
  • Cu Alte Cuvinte -Cărți gratuite
  • Digitaliada -Digitaliada este un program de educație digitală ce încurajeaza folosirea la clasă a metodelor de lucru interactive și a conținutului digital educativ, pentru a crește performanțele școlare ale elevilor.
  • Ema La Școală -Comunicare / Matematică / Dezvoltare Personală / Științele Naturii / Arte Vizuale / Muzică / Jocuri / Recomand / Decor Clasa / Profesori / Parenting
  • Învăț Singur -Teste, Joculețe
  • Matematică distractivă -‘Matematică distractivă’ îți pune la dispoziție exerciții de matematică pentru clasa 0, clasa 1, clasa a 2-a, clasa a 3-a și clasa a 4-a. Ușurința prin care ei pot răspunde la întrebări și afișarea de exerciții și răspunsuri creează un mediu interactiv care stimulează dezvoltarea procesului de învățare.
  • Micul Prinț -Site realizat în cadrul proiectului "Performanţe crescute pentru elevii din învăţământul preuniversitar"!
  • Pictez stele -
  • Școala Intuitext -PRODUSUL EDUCAȚIONAL ONLINE pentru
    clasele primare bazat pe conceptul de învățare prin joc.
  • Tzitzi Poc -este destinat copiilor cu vârste între 3 și 8 ani, părinților acestora, bunicilor, educatorilor, profesorilor și oricărui alt adult care se înconjoară cu copii. Spectacolele Tzitzi-Poc sunt create sub observație psihologică, iar situațiile sunt inspirate din realitate și abordează tematici precum furia, supărarea, bucuria, cum și de ce să învățăm, responsabilitatea socială și nu numai.
  • Expeditions (Google LLC) - este un instrument captivant de învățare și predare cu care puteți face călătorii RV sau puteți explora obiecte RA. Explorați repere istorice, cercetați până la nivel de atomi, apropiați-vă de rechini, ba chiar călătoriți în spațiu!

Ora de istorie -platformă educațională care oferă elevilor și profesorilor numeroase resurse didactice. Materialele sunt gratuite și pot fi descărcate în format pdf.